Možná jste koupili nemovitost, u které vám její předchozí majitel sdělil, že k ní nemá projektovou dokumentaci. Nebo vás zaskočili na stavebním úřadu, kde jste si při jednání posteskli, že se projektová dokumentace jaksi nedochovala. Požadovali po vás aspoň pasport stavby. A vy jste vlastně do té doby netušili, co chtějí.
Pasport stavby je zjednodušená dokumentace, která popisuje základní charakteristiku, dispozice, konstrukční řešení a kapacity již stávající nemovitosti. Je potřeba v případě, že se původní projektová dokumentace nedochovala nebo není kompletní. Pasport stavby bývá výchozím bodem před započetím jakýchkoli projektových prací a rekonstrukcí nebo jednání s úřady. A nahrazuje právě chybějící projektovou dokumentaci.
Pokud není nutné vyhotovovat dokumentaci skutečného provedení, a to:
Že se vás nic z toho netýká? V případě, že nevlastníte projektovou dokumentaci, není radno na nic čekat. Případný proces například u rekonstrukce nemovitosti nebo jeho prodeji se nebude zbytečně odkládat.
A mějte na mysli, že případný pasport vám usnadní řešení případných majetkoprávních sporů!
Přesný obsah je dán vyhláškou o dokumentaci staveb č. 499/2006 Sb., konkrétně přílohou č. 14 s názvem Rozsah a obsah dokumentace skutečného provedení stavby. Bod 2 této přílohy potom určuje náležitosti pasportu.
Dokumentace se skládá z:
Konkrétní podrobnosti a detaily se liší s ohledem na typ, účel a využití dané stavby. Někdy jde o jednoduché zpracování, jindy se rozsah pasportu blíží projektové dokumentaci. V zásadě však platí, že v případě výkresové dokumentace rodinného domu jsou výkresy podrobnější, než je tomu u bytu.
Zákon neukládá, kdo má pasport stavby vypracovat. Takže se o to může teoreticky pokusit každý. Rozumnější je však najít si vhodného odborníka s bohatými zkušenostmi. Navíc se může stát, že stavební úřad bude vyžadovat pod vypracováním pasportu podpis projektanta, jenž je oprávněn takovou dokumentaci vyhotovit. A který tak bude současně garantovat správnost všeho náležitého.
Cena pasportu stavby je individuální a odvíjí se od velikosti a složitosti nemovitosti a od požadavků zadavatele. Hlavní roli hraje přitom hraje ceník projektanta. Částka za vypracování pasportu rodinného domu začíná přibližně od 10 tisíc korun.
VÍTE, že: případný pasport stavby v případě, že chybí projektová dokumentace, by měli mít k dispozici všichni majitelé nemovitostí? Ti mají totiž povinnost uchovávat dokumentaci, která odráží skutečný stavebnětechnický stav stavby. Mnozí majitelé starších domů však ani pasport nemají, což zjistí až ve chvíli, kdy potřebují s nemovitostí něco provést, třeba ji rekonstruovat nebo prodat.