Dřevostavby se stávají rok o roku oblíbenějšími. Důvodem bývá důraz na ekologii a rychlost výstavby. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti dřevostaveb a na jejich výhody.
Dřevěné a moderní roubené stavby výborně izolují. Díky tomu můžete při jejich vytápění výrazně ušetřit. To stejné platí i v opačném případě, tedy po vypnutí topení trvá až několik hodin, než stavba vychladne.
Dřevo je ekologický, obnovitelný a snadno dostupný materiál. Zároveň vám zaručuje příjemné a útulné prostředí s dlouhou životností. Pokud se tedy rozhodnete pro stavbu ze dřeva, vytvoříte výrazně menší zátěž pro životní prostředí než u jiných materiálů.
Z hlediska požární bezpečnosti jsou dřevostavby, tak klasické, zděné stavby naprosto srovnatelné. Paradoxně oproti běžně rozšířeným představám jsou dřevostavby proti požáru odolnější než cihlové a ocelové konstrukce.
Dřevěná konstrukce si při požáru zachová pevnost po značně dlouhou dobu. Při zuhelnatění povrchu se totiž vytvoří izolační vrstva, která na určitou dobu zpomalí další rozšiřování požáru. Při požáru dřevěných staveb navíc nevznikají jedovaté zplodiny v tak velikém rozsahu jako při požáru jiných konstrukcí.
Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu na klíč, většinou ji můžete mít hotovou do čtvrt roku. Samozřejmě záleží na počasí, protože vlhkost není pro dřevo nikdy dobrá. Stavba je však vždy mnohem rychlejší než například u zděných domů. Navíc existují i stavebnicové systémy, díky kterým samotná montáž dřevostavby na pozemku zabere jen několik dní.
Konstrukce obvodové stěny dřevostavby bývá zpravidla tenčí. Oproti ostatním materiálům tak umožňuje využít až o 10–15 m2 podlahové plochy více. Můžete tak získat až o jednu obytnou místnost navíc.
Dřevostavba je velmi lehká, ale zároveň pevná. Šetří životní prostředí, výborně izoluje a na její konstrukci jsou kladeny minimální nároky.
Výborným materiálem je řezivo, které prosychá více než dva roky. Díky tomu nedochází k dotvarování stavby. Na trhu jsou však i KVH řeziva, tedy výběrové řezané prvky splňující vyšší kritéria, než běžné řezivo. Navíc se jedná o částečně lepené prvky, díky čemuž mohou dosahovat mnohem větších délek, než je tomu u běžného řeziva.
Dřevo se také výborně natírá nátěrovými hmotami a díky lehkým příčkám můžeme vnitřní dispozice domu rozdělit prakticky kdykoliv. Dnes však bývá rozhodujícím faktorem rychlost, kterou jsou dřevěné stavby postaveny.